Produkcja folii – PE – polietylen
folia stretch

Produkcja folii – PE – polietylen

Polietylen ( PE ) jest najpowszechniej stosowanym tworzywem sztucznym na świecie, używanym w przemyśle i do produkcji różnych wyrobów np. folii bąbelkowej oraz folii stretch. PE jest używany do produkcji tanich opakowań do żywności, pojemników nadających się do bezpiecznego transportu i butelkowania chemikaliów, butelek nadających się do butelkowania i transportu czystej wody pitnej, powłok odpornych na zarysowania w nowych samochodach i wielu innych produktów codziennego użytku.

Asortyment polietylenów obejmuje wiele rodzajów PE, od standardowych po produkty specjalnego przeznaczenia o wyjątkowych właściwościach.

Wykorzystując technologię tuby lub autoklawu, standardową (0,918-0,925 g / m3) lub średnią gęstość (0,930-0,940 g / m3) LDPE ( polietylen o niskiej gęstości ) z niskożelowym LDPE doskonale nadaje się do wszystkich technologii wytłaczania i odlewania oraz spełnia wymagania w branży spożywczej i farmaceutycznej.

LLDPE ( liniowy polietylen o niskiej gęstości ) okten C8, heksen C6, buten C4. Gęstość polietylenu LLDPE może wahać się od bardzo dużej (ponad 0,941 g / m3) do bardzo małej (0,905 g / m3).

HDPE ( polietylen o wysokiej gęstości ), polietylen jednomodowy i dwumodowy, stosowany do rozdmuchiwania folii, formowania, wytłaczania i innych metod. Produkty HDPE wytwarzane ze stabilizatorami UV są certyfikowane i zgodne z normami ONZ dotyczącymi opakowań chemicznych.

Plastomer użyty do modyfikacji PE lub PP zwiększa ich szczelność, miękkość i odporność na uderzenia. Z plastomerów wytwarza się produkty i komonomery różnego typu, o różnej gęstości (polimery na bazie etylenu lub butenu).

Spośród polimerów funkcjonalnych , np EEA, EEA, MAH , warstwy barierowe przylegające do innych polimerów (np. EVOH lub poliamid) produkowane są metodą wytłaczania. Taka warstwa przylega bardzo mocno i niezawodnie w stosunku do innych warstw podczas procesów współwytłaczania. EEA może być również stosowana w dyspersjach wodnych i topliwych (z klejami topliwymi na bazie metalocenu do poliolefin).

EVA nadaje się do produkcji pianek, klejów topliwych i produktów wytłaczanych.

Najczęściej stosowane są standardowe rodzaje polietylenu:

  • Do produkcji toreb na zakupy
  • Do produkcji opakowań termokurczliwych
  • Do produkcji folii przemysłowych
  • Do produkcji materiałów opakowaniowych ogólnego przeznaczenia
  • Do produkcji pokrywek
  • Do produkcji pudełek

Najczęściej stosowany jest polietylen o doskonałych właściwościach użytkowych:

Najczęściej stosuje się polietyleny funkcjonalne i specjalne:

  • Do produkcji folii spożywczych z samoprzylepną warstwą barierową
  • Do produkcji mocnych folii zgrzewających do szybkich linii pakujących
  • Do powlekania papieru i aluminium
  • Do produkcji niezwykle trwałych klejów termotopliwych

Dodaj komentarz